Badem cinsleri nelerdir ? Türkiye topraklarına en uygunları hangileridir ?

Badem, farklı çeşitleri ve özellikleriyle dünya genelinde yaygın bir şekilde yetiştirilen bir meyve türüdür. İşte badem cinsleri ve Türkiye topraklarına en uygun olanlar:

Nonpareil: En popüler ve ticari olarak en yaygın badem çeşididir. İnce kabuklu, düz ve ince şekilli bademler üretir. Yüksek verimli ve kaliteli meyve sağlar. Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiriciliği başarılıdır.

Carmel: Kaliforniya kökenli olan bu çeşit, yuvarlak ve orta büyüklükte meyve verir. Kabukları orta sertlikte olup, iyi bir verim sağlar. Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiriciliği uygundur.

Sonora: Kaliforniya orijinli bir badem çeşididir. İri ve ince kabuklu bademler verir. Türkiye'nin güney bölgelerinde yetiştiriciliği başarılıdır.

Texas: ABD kökenli bu çeşit, sert kabuklu ve düz şekilli bademler üretir. Türkiye'nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde başarılı bir şekilde yetişir.

Ferragnes / Ferraduel: Bu Fransız çeşitleri, iri, sert kabuklu ve kaliteli meyveler üretir. Geç çiçeklenme özelliği sayesinde don olaylarından daha az etkilenir ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetiştiriciliği uygundur.

Marcona: İspanyol kökenli bu çeşit, yuvarlak ve iri meyveler verir. Türkiye'nin güney bölgelerinde başarılı bir şekilde yetiştirilebilir.

Türkiye topraklarına en uygun badem çeşitlerini seçerken, bölgenin iklim koşulları, toprak yapısı ve sulama olanakları gibi faktörleri dikkate almak önemlidir. Çeşitli badem türleri, Türkiye'nin farklı bölgelerinde başarıyla yetiştirilebilir; ancak genellikle Akdeniz, Ege ve Güney bölgelerinde badem yetiştiriciliği daha yaygındır ve başarılıdır. Bu bölgelerde, Nonpareil, Carmel, Sonora, Texas, Ferragnes / Ferraduel ve Marcona gibi badem çeşitleri başarılı bir şekilde yetiştirilebilir.
Aklınızda olan son teknoloji makineler
Özenli ve ücretsiz kargo
Özel indirimli ürünler
En iyi ödeme seçenekleri

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.